ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

Araç değer kaybı kısaca kaza sonrası onarılan aracın ikinci el satış değerinin piyasaya oranla düşmesidir. Kaza sonrasında araç her ne kadar onarılsa da aracın aldığı hasarın TRAMER kaydı ile kayıt altına alınması sonrasında araçta değer kaybı yaşanacaktır. Kaza sonrasında araçta değer kaybı yaşanması halinde araç sahibi belli haklara sahiptir, bu kapsamda araç sahibi sigorta şirketine başvuru yapmak veya dava açmak sureti ile aracın kaza sonrası kaybettiği değerin tazminini isteyebilir.

ARAÇ DEĞER KAYBI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Eğer zorunlu trafik sigortasına sahipseniz zorunlu trafik sigortası ile kusursuz araç için tazminat ödemesi yapılabilir. Kasko sigortasına sahipseniz ve aracınızdaki hasar birden fazla aracın ilgili kazaya karışmış olması sebebi ile karşılanmıyorsa kasko sigortasına başvurarak aracınızdaki hasarın karşılanmasını isteyebilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI YAŞANMASI HALİNDE SİGORTAYA BAŞVURU ŞARTLARI:

Öncelik ilgili kazada %100 kusursuz olmalısınız, bu durum değer kaybı başvurusu için ön koşuldur. Başvuru süresi 2 yıl olup bu süre hak düşürücü süredir; yani 2 yıl içinde gerekli başvurma yapılmazsa tekraren değer kaybı başvurusunda bulunma hakkınız olmayacaktır. Eğer hak talep edeceğiniz sürücünün zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa hakkınızı bizzat sürücüden talep edebilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

1-Kaza tespit tutanağı

2-Ekspertiz raporu

3-Hasara ilişkin fotoğraflar

4-Ruhsat fotokopisi

5-Sürücü belgesi

Yukarıda saydığımız belgeler ile birlikte sigortaya başvurunuzu yazılı veya posta yoluyla yapabilirsiniz.

EKSPERTİZ RAPORU NASIL TEMİN EDİLİR?

Yeni gelen bir düzenleme ile araç değer kaybı yaşayan sürücüler için E-devlet üzerinden ekspertiz talep etme uygulaması gündeme gelmiştir. Bu halde E-devlet üzerinden gerekli formları doldurarak kaza sonrası ekspertiz raporu düzenlenmesi için talepte bulunabilir ve atanmış ekspertiz incelemesi sonucunda ekspertiz raporunu temin edebilirsiniz.Ayrıca sigorta başvurunuz sırasında da ekspertiz atanmasını talep edebilirsiniz.

SİGORTA BAŞVURUMA YANIT VERMEZSE NE OLUR?

Eğer sigorta başvurunuz 15 gün içerisinde olumlu ve olumsuz bir yanıt vermezse sürenin dolmasının artından “Sigorta Tahkim Komisyonu”na başvurabilirsiniz, genellikle komisyon işlemleri 4-5 ay içerisinde tamamlanmakta olup komisyona başvurmak istememeniz durumunda dava açabilirsiniz.